ПЕРШИЙ КЛАС: Вступити і не розчаруватися

ПЕРШИЙ КЛАС: Вступити і не розчаруватися

З квітня безліч малюків потягнуться на зарахування до першого класу, але підготовчі експрес-курси для тих, хто відстає, почалися вже в лютому. Причому відвідувати їх можуть не лише охочі потрапити до спеціалізованих шкіл. До чого бути готовим на час вступу. «Харківським звісткам- розповіли директори шкіл та викладач центру раннього розвитку.

Сьогодні школу для малюка обирають чи не ретельніше, ніж вуз для абітурієнта. І не дивно. Адже крім загальноосвітніх навчальних закладів, куди можна потрапити за місцем проживання, існують так звані «школи нового типу»: гімназії, ліцеї та спеціалізовані школи.        

Відповідно до п. 1. ст. 4 Закону України «Про дошкільну освіту», крім обов'язкової дошкільної освіти, іншої підготовки до навчання у першому класі не передбачається. Однак, якщо займатися з чадом було нікому, а віршики та лічилки в дитячому садку залишали бажати кращого, батькам варто звернути увагу на центри раннього розвитку та підготовчі курси.    

ВЧИМОСЯ ПИСАТИ... ПЕРЕБИРАЮ ГОРОХ

Різні школи висувають різні вимоги під час вступу. «Наші курси у підготовці орієнтуються на «вибагливі» школи, — розповіла викладач підготовчої школи «Джерельце» Людмила Перетяга. — Співбесіди в школах здебільшого виявляють, чи готова дитина до систематичного навчання. Перевіряються пам'ять, увага, знання про світ, грамота, математика, дрібна моторика руки (графічний диктант), ставлення до школи. Я за єдині вимоги, які мають бути представлені на сайті шкіл, щоб батьки заздалегідь знали, до чого готуватися».

Дошкільне відділення підготовчих курсів містить 2 блоки:

Музика знімає емоційну напругу (підбадьорює одних малюків та заспокоює інших) та розвиває слухову увагу.

Програмою передбачені заняття для дітей з 4 років (2 роки навчання) та з 5 років (рік навчання). Але у різних центрах це індивідуально. Групи, як правило, нечисленні та формуються відповідно до віку дитини.

«Батьки можуть найняти репетитора, але такий варіант програє школам раннього розвитку, тому що у дитини не розвивається дух суперництва, – наголосила викладач. — Буває, що батьки самі займаються вихованням чада, чим іноді шкодять йому прагненням домогтися досконалості, неправильним навчанням або роздратованим ставленням після важкого робочого дня. Тим, хто вирішив готувати дошкільника самостійно, психологи радять займатися не більше ніж 20 хвилин на день».

Традиційно виділяють три аспекти шкільної зрілості: інтелектуальний, емоційний та соціальний.

Інтелектуальна зрілість - це здатність концентрувати увагу, вловити зв'язки між явищами (аналітичне мислення), вміння відтворювати зразок, зорово-моторна координація та розвинена мова дитини.

Емоційна зрілість - вміння регулювати свою поведінку, можливість досить тривалий час виконувати не дуже привабливе завдання.

До соціальної зрілості відноситься потреба дитини у спілкуванні з однолітками та вміння спілкуватися, а також здатність виконувати роль учня.

ЯК ВИЗНАЧИТИ Зрілість ДОШКІЛЬНИКА?

Перше, що формується у дошкільному віці, – це гра. Саме зрілість гри визначає, чи може дитина перейти до більш складної діяльності - навчання (іншими словами, чи награлася вона настільки, щоб почати вчитися).

За словами Людмили Перетяги, зрілий дошкільник уже не грає іграшками, просто маніпулюючи ними. Для гри йому потрібні інші люди, які грають певні ролі, та правила. При винаході ігор необхідно елементарне образне мислення, а для рольових ігор - добре розвинена уява, що також знадобиться на початку навчання. Дійсно, доя того, щоб зрозуміти абстрактне поняття числа, потрібно уявити відповідну кількість предметів.

Ще один важливий параметр дошкільної зрілості — це ступінь розвитку довільності, який також зароджується у грі. Дитина, яка не привчена до того, що потрібно слідувати певним правилам в іграх, дуже важко звикає до правил шкільних. А «шкільна» довільність, крім дотримання вимог вчителя, вимагає вміння перевіряти свою роботу. Низький рівень розвитку довільності дає підстави для індивідуального графіка навчання, спеціальних вправ та контролю над виконанням домашніх завдань.

СПЕЦШКОЛА: ПОГЛУБЛЕНІ ЗНАННЯ ЧИ ОДНОБОКЕ НАВЧАННЯ?

«Зарахування до спеціалізованих шкіл відбувається на конкурсній основі, що передбачає 30-хвилинну співбесіду з дитиною, — розповіла директор Харківської спеціалізованої школи №11 з поглибленим вивченням окремих предметів Світлана Проценко. — Це не тестування, оскільки тести передбачають певний рівень підготовки. Вступна співбесіда, на якій присутні педагог, психолог та батьки майбутніх першокласників, містить такий підбір діагностичних завдань, які дозволяють виявити, наскільки дитина в принципі готова до школи. Ми, як школа з поглибленим вивченням математики та іноземних мов, також дивимося на здібності до вивчення іноземної мови – перевіряємо фонематичний слух (як дитина чує звуки), словниковий запас рідної мови, дрібну моторику руки, щоб розум і рука розвивалися паралельно.

Питання на кшталт «як тебе звати?», «Де. ти живеш?" задаються на співбесіді, щоб розташувати дитину, але це частина співбесіди. «Оскільки батьки мають право бути присутніми на співбесіді, ми просимо їх не хвилюватися і не втручатися у відповіді дитини».

Перед співбесідою батьки також мають заповнити заяву на участь у ньому із зазначенням, до якого класу хочуть віддати чадо. «У нашій молодшій школі 2 типи класів: традиційні та класи проекту «Інтелект України», відкриті 2 роки тому. Останні вимагають від дітей більше знань та навичок: крім перевірки логіки, пам'яті та мислення дитина вже має вміти читати (техніка читання — 15 слів за хвилину)».

У 90% випадків співбесіди проходять успішно. Але для решти 10% теж не все втрачено.

На базі школи працює орендне ліцензоване підприємство Школа раннього розвитку, де малюків готують до першого класу за рік до початку навчання. Паралельно із заняттями майбутні першокласники знайомляться із шкальним укладом: дізнаються, що таке шкільний урок, як виглядає клас.

«Бує, що дитина не надходить до нас і після закінчення курсів, але не варто її тероризувати. Адже навантаження з часом не зменшується, навіть незважаючи на те, що в перших класах немає домашніх завдань». Слід зазначити, що відповідальні батьки закріплюють із дитиною шкільний матеріал. Для того, щоб полегшити першокласники життя, з середини лютого в багатьох школах міста ввели додаткові канікули.

Психологи зазначають, що перед зарахуванням до спецшколи важливо звернути увагу до схильності дитини. Головне завдання батька: не відбити у дитини бажання вчитися. «Якщо, наприклад, у мами з татом математична чи історична освіта, у дитині вони бачать математика чи історика, і у дитини схильності до цих наук, то чому б і ні, — наголосила психолог Тетяна Леонтюк. — Якщо ж дитина звичайнісінька, а у батьків ідея-фікс зробити з неї, наприклад, художника, притому, що карлючки чада не відрізняються від мистецтв інших дітей, то це тільки мінус.

У спеціалізованих школах освіта часто однобока, і в майбутньому у дитини звужується можливість вибору при вступі до вузу. До того ж, у «школах нового типу» потрібні подвійні, потрійні зусилля. Потрібно запитати себе: чи готова моя дитина до навантаження і чи готовий я, батько, постійно допомагати йому. При навчанні у звичайній загальноосвітній школі зацикленості однією предметі нічого очікувати. Тим більше, що сьогодні загальноосвітні навчальні заклади не поступаються спеціалізованим. Потрібно дивитися на викладацький склад, випускників, їхні здобутки».

Сьогодні у Харкові працюють мовні, фізико-математичні, юридичні, економічні, художньо-естетичні, гуманітарні спеціалізовані школи. «Батькам слід бути обережними з гуманітарними школами, оскільки в них щось неконкретне можуть видавати за глобальну ідею, наприклад, ідея розвитку особистості. І тут дитина не отримує конкретних знань. На жаль, іноді не обходиться без грошових вкладів із боку батьків, без запитань: чи потрібна дитині спеціалізована школа чи ні».

ШКОЛА У ДВОРІ

«Найкраща школа — та, яка у дворі будинку, — зазначила завуч молодших класів Харківської загальноосвітньої шкали №51 Олена Дементьєва. — Лети разом навчаються, разом відпочивають. Так народжується дружба протягом усього життя. До того ж батькам не потрібно витрачати час на те, щоб відвезти та забрати дитину зі школи».

За рік до початку навчання. 1 жовтня, мами та тата приходять записувати малюків у перший клас. А якщо виникають запитання, батьки можуть прийти на прийом до директора. Такі прийоми зазвичай влаштовують за середами.

«У нас загальноосвітня школа, тому тестування проводити ми не маємо права, – розповіла директор школи №51 Олена Горкунова. — Ми беремо всіх, чиї батьки подали документи. На їхнє прохання ми можемо надати консультацію психолога, щоб визначити, чи готова дитина до школи емоційно, чи готова вчитися, відійти від мами, спілкуватися з незнайомими людьми. Наш психолог не є прихильником навчання дітей з 6 років, тому що вони фізично не готові». Читання, рахунок, лист не перевіряються, оскільки цього мають навчати у першому класі. «У цьому і полягає проблема загальноосвітніх шкіл: усі діти різно-шерсті, багато хто з них не тягне шкільне навантаження, — наголосила Олена Горкунова. — Крім того, багато сьогоднішніх батьків безробітні, тривожні. Цей стан передається дітям, серед яких є хлопці,

«Мені здається, перевага шкіл нового типу – право відбору дітей, – наголосила директорка. — Проте зараз це не показник, там теж навчаються всілякі. Чи краще спецшколи? Звичайно, зі спеціалізованих предметів ці школи просто зобов'язані давати результат. А в іншому різниці навчання у першому класі загальноосвітньої та спеціалізованої шкіл я не бачу. За новими стандартами з 5-го класу у будь-якій школі запроваджено другу іноземну мову, інформатика. Взагалі все залежить від вчителя. У нас учительський потенціал добрий».

Довідка. У Харкові працюють 208 освітніх навчальних закладів різних типів та форм власності, з яких 34 спеціалізовані школи (з них 1 приватна); 14 ліцеїв (з них 4 приватні), 23 гімназії, 22 навчально-виховних комплекси (з них 2 відомчих та 12 приватних), 5 вечірніх (змінних) шкіл, 109 загальноосвітніх шкіл (з них 2 приватні), 1 школа-інтернат , у яких навчаються 106167 дітей.

         

Людмила РИБАЛКО